Vojna trvá už 10 rokov - viac než prvá a druhá svetová vojna dohromady
Situácia väčšiny detí v Sýrii nebola nikdy horšia. Takmer 90 % detí potrebuje humanitárnu pomoc, čo je až o 20 % viac ako v minulom roku. Napriek týmto neuveriteľným ťažkostiam, deti a mladí ľudia v celej Sýrii prežívajú. Usilujú sa o mier a snažia sa vybudovať lepší život pre seba a svoje komunity.
Čo sa deje v Sýrskej arabskej republike?
Rodiny tiež trpia ekonomicky. Ceny potravín (tvz. potravinový kôš) sa za posledných rok zvýšili v priemere o 230%. Predstavte si, že najbližšie keď pôjdete na nákup, bude chlieb, ktorý ste doteraz kupovali za 1€ stáť 3,30 €. Mnohé rodiny zháňajú jedlo len s veľkými ťažkosťami. Približne pol milióna detí je chronicky podvyživených. Pandémia COVID-19 túto krízu ešte prehĺbila. Rodičia jedia menej, aby mohli nakŕmiť svoje deti, namiesto do školy ich posielajú do práce a dievčatá aj chlapci čelia riziku predčasného alebo núteného sobáša. Vzdelávací systém je preťažený, nedostatočne financovaný a rozdrobený. Začiatkom roku 2021 už nemohla byť používaná v Sýrii jedna z troch škôl, pretože boli zničené, poškodené alebo sa využívajú na vojenské účely. Takmer 2,45 milióna detí v Sýrii je mimo školy. Deti, ktoré môžu navštevovať školu sa často učia v preplnených triedach a v budovách s nedostatkom vody, hygienických zariadení, elektriny, kúrenia alebo vetrania.
Čo robí UNICEF na pomoc deťom v Sýrii?
Milióny sýrskych detí potrebujú určitú formu humanitárnej pomoci. UNICEF a partneri pôsobia v Sýrii a v celom regióne - pomáhajú deťom vyrovnať sa s dopadmi konfliktu, zabezpečujú vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky... Umožňujú prístup ku vzdelaniu a službám psychosociálnej podpory s cieľom pomôcť deťom a rodinám zotaviť sa z traumy. V spolupráci s partnermi, UNICEF naďalej poskytuje pomoc vrátane hygienických súprav, nezávadnej pitnej vody, skríningu a liečby podvýživy. Aby sa zabránilo šíreniu COVID-19, UNICEF a partneri zdieľajú správy a materiály o prevencii.
Výsledky práce UNICEF v Sýrii za rok 2020
Alarmujúce čísla po 10 rokoch vojny© UNICEF
|